СТИМУЛИРАНЕ НА ТАКТИЛНАТА БЛИЗОСТ ПРИ НЕДОНОСЕНИ БЕБЕТА

СТИМУЛИРАНЕ НА ТАКТИЛНАТА БЛИЗОСТ ПРИ НЕДОНОСЕНИ БЕБЕТА

Често срещано е недоносените бебета да спрат да дишат за момент, но едно обикновено докосване ги стимулира отново да вдишат. Въпреки, че това е известно на лекарите, в ежедневието на медицинския персонал коства много усилия и внимание към всяко недоносено бебе, за да могат винаги да го докоснат или погалят навреме. За щастие, изследователи в Лайпциг са разработили метод, който може да се използва за полумеханично стимулиране при недоносени бебета. С инициативата си NIVEA цели да популяризира този проект, за да увеличи шансовете за оцеляване на недоносените бебчета.

КАК ДЕЙСТВА?

Лек масаж на стъпалата подпомага недоносените бебета да дишат отново.

15 милиона бебета по света се раждат преждевременно всяка година. Повечето от тях трябва да бъдат лекувани и наблюдавани с интензивни медицински грижи. Един от проблемите е дишането: Дори недоносените бебета да могат да дишат самостоятелно, се случва често да спрат да го правят. Спирането на дишането или апнеята може да се случи до 15 пъти на час. В резултат на това нивото на кислород в кръвта спада, поставяйки бебето в изключителна опасност.

„НАШИЯТ ПРОЕКТ цели ДА СЛОЖИ КРАЙ НА ИЗКЛЮЧИТЕЛНО ЧЕСТИТЕ СЛУЧАИ НА СПИРАНЕ НА ДИШАНЕ при ПРЕЖДЕВРЕМЕННО РОДЕНИТЕ БЕБЕТа.“
Prof. Dr. Martin Grunwald

ПРОФ. ДР. МАРТИН ГРЮНВАЛД

Ръководител на лабораторията за изследвания в Лайпциг

Проф. Д-р Мартин Грюнвалд и неговият екип разработват и предлагат една проста идея: Поставяне на малък маншет за въздушно налягане върху крачето на недоносеното бебе, който за кратко изпомпва въздух, следствие на което симулира лек натиск и масаж, което от своя страна стимулира бебето отново да поеме въздух и да възстанови дишането си.

About the project (3:07)

15 000 000

бебета се раждат преждевременно всяка година по целия свят!

15

пъти на час може да спре да диша недоносеното бебе

1

момент на близост може да спаси живота на недоносено бебче!

„НАШИЯТ СТИМУЛАТОР ТРЯБВА ДА СЕ ИЗПОЛЗВА НАВСЯКЪДЕ ПО СВЕТА, ЗА ПО-ДОБРО КОНТРОЛИРАНЕ НА ТЕЗИ ОПАСНИ ФАЗИ НА АПНЕЯ.“

ПРОФ. ДР. МАРТИН ГРЮНВАЛД

Universität Leipzig

ПРИСЪЕДИНИ СЕ

След успеха на предварителните проучвания, сега са спешно необходими дарения за финансиране на по-нататъшни тестове и разработки.

Ако искаш да подкрепиш изследователския проект, можеш да изпратиш дарението си до:

Бенефициент: Universität Leipzig/ Medizinische Fakultät/ Drittmittel

Банка: Deutsche Bank Leipzig

Сметка IBAN: DE67 8607 0000 0132 3450 01

Детайли: Baby breathing

КЪМ САЙТА С ПРОЕКТА